Poznajemy region naszego partnera Gdańsk- Kolbudy- Kaszuby w obiektywie

Grupa 29 uczniów z Niemiec i 30 uczniów ze szkół Gminy Kolbudy, wspólnie realizują projekt pt. POZNAJEMY REGION NASZEGO PARTNERA. GDANSK- KOLBUDY- KASZUBY W OBIEKTYWIE, współfinansowany ze środków międzynarodowej organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Szkoły z Uffenheim reprezentują dyrektorzy Ralf Lischka i Christan Hentschel wraz  z nauczycielkami Cariną Lechner i Anitą Hetzner.

Koordynatorami projektu  są Dorota Banasiak i Marcin Treder z ZKiW w Kolbudach. Pięciodniowy pobyt gości z Uffenheim w naszym regionie wyglądał następująco:

1 dzień-  nasi goście z Niemiec zwiedzili Gdańsk m. in. Dwór Artusa, Ratusz Starego Miasta, Bazylikę Mariacką oraz Sopot. W trakcie zwiedzania Gdańska brali udział w terenowej grze miejskiej dzieląc się na grupy mieszane polsko-niemieckie. Zadaniem uczniów było odnalezienie ciekawostek-zabytków Starego Miasta i udzielenie odpowiedzi w obu językach.

2 dzień - Goście zza Odry uczestniczyli w wycieczce do Łapina. Tam wraz z uczniami z Kolbud, Pręgowa, Bielkówka i Kowal mieli możliwość przeniesienia się w czasie do … Starej Papierni, która powstała w 1877 roku. Wielką atrakcją był również przejazd drezynami. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami w towarzystwie rodzin, u których mieszkała młodzież niemiecka.

3 dzień – młodzież uczestniczyła w warsztatach IT w Szkole Podstawowej w Kowalach, potem gościła w Szkole Podstawowej w Kolbudach integrując się z naszą młodzieżą. Nie zabrakło też wydarzenia edukacyjnego – warsztatów kaszubskich, na których mogli m.in. spróbować gry na ludowych instrumentach kaszubskich.

4 dzień -  przedpołudnie młodzież polsko-niemiecka wraz z opiekunami spędziła w Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku poznając kulturę naszego regionu. Kolejną atrakcją  dnia czekająca na gości był udział w warsztatach HIP HOPu oraz poznanie tradycji kaszubskich, wzorów haftów i " kaszubskiego sprzętu AGD". Jedną z kilku przygotowanych  atrakcji była wizyta w Urzędzie Gminy i połączenie online z Burmistrzem Uffenheim Wolfgangiem Lampe. Młodzież  miała możliwość poznania urzędników i niektórych pomieszczeń Urzędu Gminy.

5 dzień – młodzież z UFFENHEIM uczestniczyła w pokazie wytwarzania lodów w  Manufakturze Mojej Mamy- lokalnej cukierni i piekarni w Kolbudach. Na zakończenie wizyty miało miejsce  podsumowanie projektu, wykonanie pamiątkowego albumu zdjęć zrobionych przez uczestników w czasie pobytu i wspólnie spędzonych chwil w Polsce. Spotkanie uczestników projektu  odbyło się w  ZKiW Kolbudy skąd Goście wyruszyli w drogę powrotną.

Data dodania: 2023-05-21 13:44:43
Data edycji: 2023-06-13 17:39:04